Formacja Rycerzy Kolumba

Od kilku lat Rycerze Kolumba starają się przybliżać i zgłębiać naukę Jana Pawła II. To na Jego osobiste zaproszenie wspólnota przybyła i rozwija się w Polsce. Pod hasłem „Przyszłość ludzkości idzie poprzez Rodzinę”, zaczerpniętym z Adhortacji Apostolskiej „Familiaris consortio”, przebiegać będą tegoroczne Dni Formacji, organizowane przez Rycerzy Kolumba.

Do udziału w nim są zaproszeni zarówno mężczyźni jak i kobiety, gdyż tematyka jak będzie w ich trakcie poruszana, dotyczyć będzie zadań jakie stoją przed współczesnymi rodzinami chrześcijańskimi.

Tegoroczne Dni Formacji odbędą się w 25 miejscowościach na terenie Polski. Rozpoczną się 12 listopada 2022 r., a zakończą 10 grudnia br. Istnieje zatem duża możliwość wyboru dogodnego dla siebie miejsca i terminu. Plan Dnia Formacji przedstawia się następująco:

• Msza Św.
• Adoracja Najświętszego Sakramentu
• Krótka przerwa
• Nauka formacyjna w oparciu o nauczanie Jana Pawła II zawarte w Adhortacji Apostolskiej „Familiaris consortio”

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył bł. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm.

Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 16 lat i liczą ponad 7 tysięcy członków działających w blisko 300 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

Piotr Kiełtyka