Kapłańskie skupienie rekolekcyjne

„Dobrze, że inwestujecie w siebie”, „U księży jest przerost eksportu nad importem Słowa” – to tylko dwa cytaty ze spotkania abp Adriana Galbasa z księżmi, którzy przez ponad trzy dni uczestniczyli w rekolekcjach w Domu Szilo. Głównym prowadzącym był ks. Paweł Nowak, diecezjalny penitencjarz.

Gościnne progi Szilo są tak gościnne, że trzeba było w pewnym momencie oddzielić strefę ciszy i skupienia dla uczestników rekolekcji od odbywającego się w tym samy czasie szkolenia dla administratorów obiektów sakralnych czy pobytu organizatorów jakiegoś koncertu. Domowa atmosfera stworzona przez Dyrektora, wsparta świetnymi posiłkami, sprzyjała realizacji hasła rekolekcji „Mów Panie, bo sługa Twój słucha”. W centrum była oczywiście kaplica, Msze św. i Liturgia Godzin. I spokojne, bez kaznodziejskich fajerwerków, a bardzo głębokie konferencje księdza Pawła: o powrocie Syna Marnotrawnego, o tym, że Msza św. ma być „dzisiejsza” czyli codziennie przeżywana na nowo, a nie na zasadzie „kopiuj – wklej” i o tym, by nie być jak Madame Pompadour, która podobno mawiała: „po nas choćby potop”.

W bardzo kameralnych rekolekcjach uczestniczyło 21 księży, w tym czterech z archidiecezji częstochowskiej, pozostali z diecezji sosnowieckiej.

kjk/kdk