Liderzy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

W minioną sobotę, 4 marca, w Domu Rekolekcyjnym SZILO w Czeladzi odbyło się regionalne spotkanie liderów Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. W wydarzeniu uczestniczyło 20 osób reprezentujących okręg śląski „wschód – zachód” czyli obszar od Żor po Jaworzno i Częstochowę. Liderzy EDK omawiali nie tylko kwestie techniczne związane z wytyczaniem tras, aktualizacja opisów czy promocja tej formy aktywnej modlitwy i skupienia, ale także szukali wspólnie rozwiązań problemów dotyczących kwestii formalnych. Dodatkowo sobotni zjazd był także okazja do wspólnego poznania się , zaprezentowania swoich szlaków, a przede wszystkim kreatywnego spędzenia czasu w dobrym towarzystwie.

Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest zorganizowaną wycieczką, zmaganiem sportowym czy pielgrzymką, lecz tylko i wyłącznie indywidualną praktyką religijną. Zadaniem Sztabu EDK jest dostarczanie jedynie rozważań na stacje drogi krzyżowej i propozycji tras – jednak samo ich pokonanie, a przede wszystkim decyzja o ostatecznym kształcie trasy oraz czasie jej pokonania należy do uczestników. Tym samym trasy EDK można porównać do istniejących szlaków turystycznych, z którymi bardzo często się pokrywają w swoim przebiegu.

Ogólnie zakłada się, że trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej powinna mieć powyżej 40 km długości, a jej przejście powinno następować w nocy w milczeniu. Z uwagi na fakt, że Droga Krzyżowa jest formą modlitwy najczęściej odmawianej w okresie Wielkiego Postu kumulacja pokonywania EDK następuje z reguły w tygodniach poprzedzających Wielki Tydzień, co nie wyklucza odbycia tych specyficznych „rekolekcji w drodze” również w innym czasie.

Dawid Domagalski