Spotkanie ceremoniarzy w Domu Szilo

Ceremoniarze z parafii diecezji sosnowieckiej spotkali się 18 listopada w Domu SZILO w Czeladzi, aby w ramach Dnia Skupienia pogłębić swoją formację duchową i liturgiczną.

W wydarzeniu wzięli udział młodzi mężczyźni z Sosnowca, Olkusza, Jaworzna i Dąbrowy Górniczej. Najważniejszym momentem dnia była wspólna Eucharystia pod przewodnictwem administratora apostolskiego diecezji sosnowieckiej – abp. Adriana Galbasa SAC.

- Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii pyta, czy znajdzie na ziemi wiarę, gdy ponownie przyjdzie. Nie pyta o to, czy znajdzie Kościół, bo to jest pewne, że go znajdzie. Sam powiedział, że Kościół będzie istniał przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Może być jednak tak, że Chrystus znajdzie Kościół, w którym nie będzie wiary. A gdyby Pan Jezus przyszedł dzisiaj – czy znalazłby na ziemi wiarę? Czy znalazłby ją na tej ziemi, którą ja jestem, którą jest moje życie? – pytał w homilii abp Galbas.

Kaznodzieja podziękował ceremoniarzom za ich obecność i zaangażowanie w życie Kościoła.

- To, że tu dziś jesteście, jest znakiem wiary. I przyjechałem tu dziś także po to, żeby wam za to podziękować, że wasza wiara – wzmacnia moją. Tak właśnie działa Kościół. – zauważył abp Galbas i podkreślił, że najlepszym wzmocnieniem wiary jest modlitwa, do której wciąż należy powracać w swoim życiu.

Program dnia skupienia przewidywał także wspólną modlitwę brewiarzową oraz adorację Najświętszego Sakramentu. Ceremoniarze mieli także zarezerwowany czas na przygotowanie się i skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania.

Panele liturgiczne poprowadził ks. Marcin Słodczyk, student Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jak tłumaczy, punktem wyjścia do rozmów o Liturgii stał się List Apostolski Desiderio desideravi, który papież Franciszek poświęcił tematyce formacji liturgicznej Ludu Bożego:

-  Chcieliśmy przyjrzeć się temu, jakie znaczenie dla życia Kościoła i każdego chrześcijanina mogą mieć znaki liturgiczne. Sam znak może być przez każdego człowieka trochę inaczej rozumiany. Rozeznanie indywidualne może przyczynić się do odkrycia tego, co Chrystus mówi przez liturgię do wspólnoty Kościoła. – zauważa ks. Słodczyk.

W ramach dwóch paneli liturgicznych ceremoniarze przyglądali się obrzędowi przygotowania darów oraz obrzędowi okadzenia w czasie Eucharystii.

Organizatorem Dnia Skupienia dla ceremoniarzy jest ks. Łukasz Tkaczyk, diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej.

- Ceremoniarze muszą mieć zapewnioną formację stałą. Taka była idea tego spotkania. Nie mogą być jednie znawcami przepisów liturgicznych, ale przede wszystkim powinni się stawać przyjaciółmi Chrystusa, któremu służą. Dzień skupienia ma dać im okazję, aby pogłębili swoją relację z Jezusem. – tłumaczy ks. Tkaczyk.

Uczestnicy wydarzenia mieli również okazję spotkać się i porozmawiać przy wspólnym posiłku z abp. Adrianem Galbasem.

Przed nami kolejna edycja diecezjalnego Kursu na Ceremoniarza. Mogą w nim wziąć udział lektorzy, którzy są uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami. Pierwsza część kursu (1-3 grudnia 2023 r.) odbędzie się w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Kurs zakłada uczestnictwo kandydata w trzech zjazdach, zakończonych egzaminem, który odbędzie się 11 maja br. Księża-opiekunowie parafialnych grup ministranckich mogą zgłaszać kandydatów na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Termin zgłoszeń upływa 23 listopada 2023 r.

tekst: ks. Przemysław Lech
zdjęcia:
ks. Dawid Kuczek,

ks. Przemysław Lech